Zprávy pro rodiče

Začátek adaptace v MŠ

Začátek docházky do školky je pro děti a jejich rodiče velkou změnou v dosavadním životě. Tato změna s sebou přináší spoustu věcí, pocitů a zážitků, se kterými se musí malý školáček vyrovnat:

• vstup do neznámé budovy a do třídy s jejím vybavením a hračkami
  • vstup mezi cizí děti a dospělé
  • přizpůsobení se dosud nezvyklému režimu a požadavkům
  • komunikace s "novou autoritou" - paní učitelkou
  • odloučení od rodičů

Jak dítěti pomoci?

• Buďte dítěti oporou a poskytněte mu pocit bezpečí.
  • Používejte stejné rituály.
    (Voďte dítě do školky vždy ve stejný čas a vyzvedávejte je, pokud možno, ve stejnou hodinu. Používejte konkrétní údaje o tom, kdy je vyzvednete - po obědě, po svačině - ne jen obecné jako brzy, za chvíli, po práci apod.)
  • Rozlučte se krátce.
    (Loučení dlouze neprotahujte, někdy totiž loučení představuje větší problém pro rodiče než pro dítě, proto je zbytečně nestresujte)
  • Buďte citliví a trpěliví.
    (Vyprávějte si o tom, co dítě ve školce dělalo a co nového se naučilo)
  • Ujistěte dítě, že je do školky neodkládáte.
    (Vysvětlete mu, že je máte rádi a že nechodí do školky proto, že na ně nemáte čas nebo že s ním nechcete být doma. Každý má svět povinností - vy práci, vaše dítě školku)
  • Komunikujte s učitelkou.
    (Možná se dozvíte, že když ze školky po nervy drásající scéně odejdete, vaše plačící dítě se rázem uklidní a jde si spokojeně hrát)
  • Potomka za zvládnutý pobyt ve školce pochvalte a pozitivně ho motivujte.
    (Neříkejte doma dítěti, že chápete, jaké to muselo být strašné vydržet takovou dobu bez maminky. Naopak vyzdvihněte jeho pěkné zážitky, zahrajte si s ním hru, kterou se ve školce naučilo, naslouchejte mu, jaké má zážitky –   informace si však nevynucujte)

Adaptaci dítěte v mateřské škole usnadní:

• seznámení s mateřskou školou před nástupem (seznámení s prostředím, s personálem, s režimem, možnost si hrát ve skupině s ostatními dětmi atd.)
  • doprovod sourozence nebo kamaráda, který již prostředí MŠ zná
  • během adaptačního období navštěvovat MŠ pravidelně (např. 2 hodiny, 4 hodiny týdně...)
  • navázání důvěry mezi dítětem a pedagogy
  • vzájemná spolupráce rodiny a MŠ, navázání důvěry mezi pedagogy a rodiči
  • vzájemná informovanost a komunikace mezi pedagogy a rodiči
  • zapojení rodičů do dění v MŠ - bližší kontakt, spolupráce - zpětný pozitivní dopad na dítě

Co byste nikdy, neměli dělat!

• Nenechte se obměkčit - buďte důslední.
    (Když už jednou rozhodnete, že půjde dítě do školky, nedejte se přemluvit a trvejte na svém)
  • Nestrašte své dítě školkou - "počkej, ve školce ti ukážou".
  • (Za problémy s přivykáním je v žádném případě netrestejte)
  • Nepřiznávejte, že je vám také smutno a že se vám stýská.
    (Když zvládnete své emoce vy, dítě je zvládne také. Rodič musí být dítěti oporou.)
  • Netvrďte dítěti cestou do školky, že jdete na procházku, a neříkejte mu o tom, v kolik hodin je přijdete vyzvednout.
  • Neopakujte dítěti pořád dokola, že má být hodné.

Co by dítě mělo umět (od 3. roku věku dítěte)

• obouvat a zouvat bačkory a boty (s tkaničkami pomůže p. učitelka)
  • poznat si své oblečení (vše by mělo být podepsané nebo označené)
  • oblékat a svlékat tričko, kalhoty, ponožky (učitelka připraví, nasměruje, pomůže, ale dítě by se mělo snažit)
  • vydržet sedět při jídle u stolu
  • jíst ovoce a zeleninu (pokud není dítě alergik)
  • samo se najíst lžící nebo příborem
  • pít z hrnečku
  • umývat si ruce mýdlem , utírat se do ručníku, vyčistit si zuby
  • používat záchod (včas si dojít, utírat si zadeček -učitelka pomůže, pleny a nočníčky jsou nepřípustné)
  • používat kapesník, vysmrkat se
  • zvládat chůzi po schodech (mělo by zvládnout střídat nohy při chůzi ze schodů)

Co by mělo dítě umět, před nástupem do mateřské školy

Chystá se váš potomek na podzim do školky?
Přemýšlíte, co všechno by měl umět, ptáte se ostatních rodičů, ale stále si nejste úplně jistí?
Anebo vám to připadá ještě daleko, a tak to zatím neřešíte?
Jaké dovednosti jsou ale vlastně pro nástup do mateřské školy důležité a bez kterých se malý školáček neobejde?

V běžných mateřských školách se zpravidla vyžaduje, aby dítě umělo a znalo:

1. své jméno a příjmení, vědět a poznat svou značku ve školce
  2. samo si dojít na toaletu (pleny či pravidelné pomočování je nepřípustné. Samozřejmě občas se může stát, že se dítě zabere do hry či nestihne doběhnout na WC a počůrá se)
  3. najíst se lžící nebo příborem, pít z hrníčku
  4. obléknout se a obout (u těch nejmenších paní učitelka či kamarádi pomohou zapnout zip či knoflíky, zavázat tkaničky a podobně). S tím souvisí i to, že by dítě mělo být schopno poznat své věci.
  5. umýt si ruce, utřít si je do ručníku
  6. vysmrkat se a používat kapesník
  7. uklidit své věci, hračky a další
  8. bez problémů chodit po schodech

Další požadavky

Dítě by mělo znát základní pravidla slušného chování a dodržovat je (pozdravit, poděkovat, poprosit).
Důležitá je i určitá kázeň, respektive to, aby reagovalo na běžné pokyny učitelky a dalších dospělých osob v mateřské škole.

Fajn je, když umí vyjádřit své pocity a potřeby, tedy co si přeje a potřebuje.

Hodně štěstí a hlavně trpělivosti!